Zachovalá sušenka z Titaniku

(Výpravy zpátky… s jídelními lístky až na dno oceánu…)

 

 

titanic-04
Největší
námořní katastrofa se stala 15. dubna 1912, kdy se potopila britská loď Titanic, o které se říkalo, že je nepotopitelná a zahynulo 1 503 osob.

 

Z toho dne se zachoval i jídelní lístek, který nabízel menu ve druhé třídě:

consommé Fermier, pórková polévka, filé z kambaly, vejce ála l´ Argenteuil, kuře ála Maryland, corned beef, zeleninové knedlíčky. Z jídel na roštu se podávaly grilované skopové kotlety a vařené, osmažené či opékané brambory.

 

Z moučníků se nabízel výběr mezi vaječným pudinkem, jablečným pyré a pečivem.

 

Na poslední řádce jídelního lístku stálo: „ Chlazený točený ležák z Mnichova, sklenice 3 nebo 6 pencí“. titanic

 

Dva jídelní lístky z legendárního parníku Titanic byly vydraženy v květnu 1999 v Londýně za 29 900 britských liber (přes 1,7 miliónů korun). V aukci se nabízelo 33 položek vztahujících se ke ztroskotání plavidla v roce 1912. Podle aukční síně Christie´s za jídelníček v prvotřídní kavárně Cafe Parisien zaplatil newyorský obchodník s uměním Richard Mintzer 19 550 liber. Jen 15 centimetrů vysoké menu našel po tragédii v kapse svého saka pasažér Adolphe Saalfield, kterého se podařilo ve vlnách severního Atlantiku zachránit. Druhý rukou psaný jídelní lístek posádky Titaniku byl prodán za 10 350 liber.

Zachovalá sušenka vylovená z vraku Titaniku byla v aukci prodána v přepočtu za 120 000 korun. Francouzská expedice, která zahájila pátrání po předmětech z Titanicu v červenci 1987, vyzvedla z mořského dna první předměty. Podle francouzského Národního institutu pro výzkum a využití mořských zdrojů byly vyzvednuty na palubu expediční lodě talíře z lodní jídelní soupravy.

 

Nádobí, které leželo v hloubce 4000 metrů celých 75 let, je obrostlé mořskými živočichy a rostlinami. Muselo být uloženo do speciálních kontejnerů, aby se nedostalo do styku se vzduchem. Posádka miniaturní výzkumné ponorky Nautilus vykonala již dvě cesty k vraku Titaniku. Pořídila stovky fotografických snímků a několik videozáznamů. Dobré služby prokázal také podvodní robot Robin, který může pomocí mechanické ruky sbírat i malé a křehké předměty. Náklady na nynější výzkum Titaniku, který trval asi měsíc, se odhadují na 2,5 miliónu dolarů.

 

příště: „Jídelní lístek Napoleona Bonaparte“ 

 

-red – zdroj: www.jidelnilistky.cz

 

——————–

 

Abychom se více přiblížili  k „výpravám zpátky„, pak vězt, že pokud i vy plánujete podobně zajímavou expedici za hranice všedních dní (nejen na dno oceánu), prostě výjezd do zahraničí, musíte se nechat řádně poučit o tom, JAK SE SPRÁVNĚ, JAKO OBČAN TÉTO ZEMĚ, v zahraničí chovat:

 

prohlaseni

 

-red, mp-

 

{jcomments off}

Vaše reakce, připomínky, komentáře, náměty a podněty k daným tématům můžete redakci zasílat na: info@sumava.eu