Vimperk v proměnách času (39)
Vimperk = košile a hokej. To k sobě neodmyslitelně patří. Patřilo. V kolébce nadějných šampionů se hrávala i 1. česká národní hokejová liga! Stadion byl úplně natřískaný fanoušky. Byl…
Vimperský hokej – kapitolka, kapitola, kniha, román? Dalo by s o něm popsat hodně stran, ale my si dnes dovolíme jen nahlédnout – trochu do historie a trochu do současnosti.
Vimperský hokej oslaví v příštím roce 65 let svého trvání. Alespoň se tak dá soudit podle klubových záznamů, kde stojí:
1950-1951 – založení hokejového oddílu s názvem Slavoj OPK Vimperk(vesměs studenti tehdejší vimperské VHŠ)
Dvacet let se hrálo… víceméně úspěšně, ale hlavně s chutí a nasazením! A že by si zasloužili hokejisté „přikrýt“ hlavy a vybudovat zázemí? Na to si museli počkat 20 let (jak opět praví klubové záznamy):
13. 11. 1971 – dokončena stavba umělé ledové plochy
Z fotografií je vidět, že i stadion zevnitř doznal v průběhu času změn, a možná by se leckde našly reálné stopy historie, ale pojďme ještě k samotnému hokeji.
A činili se chlapci, činili… v průběhu trvání vimperského hokejového kubu zažívali vzlety i pády, raketově zářili i zatínali zuby nad nezdařenými zápasy, ale těch povešených si pořád váží. I www.sumava.eu o tom na svých stránkách píše:
Svědectví z dob, kdy hokejový Vimperk porážel Brno, Třinec…
1989-1990 – 2.místo v české skupině I.NHL znamená postup do kvalifikace o nejvyšší celostátní hokejovou ligu v ČSSR. Další účastníci kvalifikace: Tesla Pardubice,Slovan Bratislava, DS Olomouc, Plastika Nitra, Zetor Brno – největší úspěch v historii vimperského hokeje (Pešl, Pitel, Novotný Vl. Pek, Valenta, Hřeben, Dostál, Rákosník, Němec, Konzal, Slach…)
Před dvaadvaceti lety dostal klub nové jméno:
31.8. 1992 – změna názvu klubu na HC Vimperk
Co to vlastně je?
Hokej je kolektivní sport, ve kterém soupeří dva týmy mezi sebou a snaží se dostat puk nebo tvrdý míček do soupeřovy branky pomocí hokejek.
Lední hokej, hraje se na ledě s malým černým gumovým diskem, tzv. pukem (olympijský sport) .
Od hokeje se také odvozují některé stolní hry, např. stolní hokej, neboli šprtec. (Tolik výklad Wikipedie.)
Pro totální laiky je to poměrně náročný sport i jen na podívání, pro zapálené fanoušky srdeční záležitost a příležitost k nekonečným diskusím, sázkám a komentářům, jak by to či ono mělo být. A právě fanoušci jsou nedílnou součástí hokejové show. Bývalo jich na stadionech mnohem více, než i sportovní svět dobyl televizi.
To burácení ochozů při povedené akci, ohlušující jásot při vymazleném útoku završeném gólem – to je droga, která hráče na ledě povzbuzuje k dalším a dalším výkonům, to je ten motor, který posouvá hranice. Fanoušci, vraťte se na ochozy a lavičky kolem ledu, tu atmosféru doma na gauči nezažijete!
Pozná někdo radujícího se hokejistu?
I dnes se hokejisté umějí radovat z podařené akce.
Ve Vimperku vždycky chodili fanoušci na hokej!
(a pravděpodobně je k tomu nemusel ani nikdo „vést“, jak hlásá transparent…)
Hrát před prázdnou halou je jako trénink ‚na sucho‘. To když jsou ochozy zaplněné, jde to mnohem líp!
-zf, hcvimperk.cz, cs.wikipedia.org-
VŠECHNY PŘEDCHOZÍ DÍLY SERIÁLU NAJDETE V RUBRICE „HISTORIE OBCE“ nebo >>>ZDE<<<
************************************************************************************************************************************************************************
Pojďte si společně s námi v našem historickém okénku připomínat, jak se v průběhu doby mění tvář Vimperku – porovnejte sami, jestli prošla tím správným faceliftem, nebo jestli stárne přirozeně a elegantně, případně co zmizelo v propadlišti dějin. Jakou nám dnes ukazuje tvář ve srovnání s minulostí? Mladší, hezčí, zralejší, vrásčitou? Každé pondělí v podvečer se můžete těšit na nové „zrcadlo“ Zdeňka Formánka.