Jak naši sousedi vedou svou kampaň

Jihočeši 2012: Jak naši sousedi vedou svou kampaň

 

Sleduji, jak vede hnutí Jihočeši 2012 negativní kampaň proti současnému vedení města, na kterém jsem se v uplynulých čtyřech letech sama podílela. Ve Vimperku jsme prožila celý svůj dosavadní život, je to město, ve kterém bydlím a podnikám, a jehož obyvatele mám ráda. Věřím v jeho budoucnost, na které se, ať už chceme nebo ne, musíme podílet všichni společně.

 

Proto nemohu mlčky přihlížet, jak se Jihočeši 2012 zaštiťují tím, jak jim na Vimperku a jeho okolních osadách záleží, a přitom mu ale svým současným postojem, ani tím, co jejich zástupci dělali v minulosti, nijak nepomáhají. Není třeba mnoha slov. Stačí si vystačit se základními a ověřitelnými fakty a porovnat je s tím, co si Jihočeši 2012 dali do programu.

 

Lubošovi Drenčenimu se nelíbí provoz automatů v hernách. Mgr. Pavel Dvořák se přitom v prosinci 2013 zdržuje hlasování o platnosti vyhlášky, která automaty zakazuje. Před konáním zastupitelstva stahuje svůj návrh, aby vyhláška o zákazu provozu automatů přestala platit. Kdyby zvítězil jeho názor, automaty jsou a budou stále ve městě.  K vidění na: www.denik.cz, datum vydání zprávy 19. 12. 2013.

 

Mgr. Pavel Dvořák hovoří o podrazech ve volbách v roce 2010. Zapomíná přitom uvádět, že další čtyři roky byl starostou kandidát s nejvyšším počtem preferenčních hlasů. Město podle Mgr. Dvořáka funguje chaoticky, přitom sám vystupoval aktivně proti změně správy zimního stadionu, která bránila v jeho efektivnějším využití a dalším návrhům týkajícím se stejné záležitosti.

 

Iveta Preslová je proti rozbitým chodníkům a silnicím. Za současného vedení bylo opraveno na 20 ulic a komunikací. Všimla si toho? Navíc to byl opět Mgr. Dvořák, kdo aktivně vystupoval a hlasoval na posledním zastupitelstvu proti opravě cesty na hřbitově.

 

Vadí ji také arogantní chování a neschopnost domluvit se. O kom mluví? Za současného vedení města bylo prosazeno, že před každým jednáním zastupitelstva mají občané 30 minut na kladení dotazů a připomínek. Zastupitelé za Jihočechy se po celé čtyřleté období (mimo předvolebního) těchto setkání nezúčastňovali. Paní Preslová také tvrdí, že problémy, které jsou s nepřizpůsobivými občany, všechny vyřeší. Zapomíná však na zákony, které stanovují přesně vymezené možnosti.  Bude těžké zavést veřejnou službu, když ji Ústavní soud zrušil. Jak přivést do města bezpečnostní agenturu, navíc placenou z rozpočtu města, když podle zákona nemůže mít žádné pravomoci? Máme tedy kandidátku, která navrhuje změny ve městě, které odporují současným právním normám ČR.

 

Zdeněk Kutil se zasazuje o co největší transparentnost. Právě v uplynulých letech přitom vešla v platnost směrnice, že na všechny zakázky města nad 100 tis. Kč bude vypsáno výběrové řízení a na zakázky nad 500 tis. bude zveřejňováno na internetu. Všechny smlouvy nad 50 tis. jsou také zveřejněny na internetu. Město podle něho nekomunikuje s podnikateli. Zeptejme se jednoduše, kde má sídlo jeho firma a jestli on sám může na základě toho, že jeho firma sídlí v Praze a platí tam daně, vůbec mluvit o tom, jak by měla radnice podporovat podnikatele. Jak podporuje Vimperk jeho firma? Orientuje se jeho firma na něco jiného než na to, z čeho má zisk? Mluví také o efektivnějším získávání dotací. Asi ví, o čem hovoří, sám je na to, jak všichni víme, velký odborník.

 

Každý, komu záleží na Vimperku a lidech v něm, pochopí, že je třeba s ostatními jednat s pochopením, respektem a slušností. Nelze se chovat tak, že budu bez konkrétních příkladů vyhlašovat, jak je všechno špatně. Na mnoha jednotlivých případech totiž začíná být vidět, co všechno se podařilo. Chce-li být někdo v opozici, ať v ní je, ať je jeho postoj zároveň konstruktivní a on sám, ať dělá víc, než jen populisticky mluví. Stále platí přísloví, „kdo nic nedělá, nic nezkazí.“ Věřím, že Vimperk je dobré místo k životu a bylo by ještě lepší, kdybychom všichni hráli fér. Nechápu, jak mohou Jihočeši 2012 prezentovat Vimperk jako město, které je nebezpečné, rozbité, plné černých staveb a nepřizpůsobivých občanů a zároveň tvrdit, jak jim na něm záleží. Není právě také tato prezentace důvodem klesajícího počtu turistů a městu, jeho obyvatelům a podnikatelům, vlastně škodí?

 

A nakonec zbývá dodat, že T. G. Masaryk nikdy neřekl: „Nelhat a nekrást.“ Heslo, které je mu připisováno, zní: „Nebát se a nekrást.“ Jihočeši 2012 a mezi nimi především Mgr. Pavel Dvořák nejsou nakonec schopni správně uvést ani citát, na který se chtějí odvolávat. Nebo je to tak, že ho překroutí – podobně jako mnoho dalších informací podle toho, jak se jim hodí?

 

  

Věra Vávrová, členka Rady města Vimperk a majitelka VAVI