MUDr. Kateřina NOVÁ
Hospodaření s bytovým fondem města je důležitou součástí správy – nájemné z městských bytů je nezanedbatelným příjmem do městského rozpočtu. Jde většinou o paneláky – sídliště. Jakým způsobem byste chtěli zlepšit kvalitu bydlení v nich?
V první řadě pokračováním oprav domů další výměnou oken, opravami fasád, zateplení, dokončením napojení domů na centrální kotelny, rekonstrukcí bytových jader. Kromě domů jako takových je třeba zlepšit prostředí v okolí- vytvořením relaxačních zákoutí, dbát na úklid kolem kontejnerů, opravit dětská hřiště. Kvalitu bydlení by jistě vylepšila i placená funkce domovníka, který by zprostředkovával komunikaci mezi jednotlivými obyvateli a vedením města.
Co konkrétně chcete udělat pro zvýšení čistoty města Sušice?
Za prvé již dětem vštípit, jak důležité je chovat se ke svému prostředí – chceme iniciovat program čistého města již ve školách. Obyvatele, organizace i firmy podpořit v třídění odpadů např. bonifikacemi či snížením plateb za svoz komunálního odpadu. A samozřejmě kontrola a sankce pro ty, kteří město znečišťují – například nezodpovědní pejskaři.
Jak vidíte budoucnost městské nemocnice v Sušici?
V případě, že se po komunálních volbách budete účastnit vedení Města Sušice (zakladatele obecně prospěšné společnosti Nemocnice Sušice), budete iniciovat změnu její právní formy či jinou změnu celkového charakteru nemocnice? Jak bude vypadat Vaše konkrétní podpora tohoto zdravotnického zařízení?
Od roku 2014 již nelze založit o.p.s., u těch stávajících je doporučeno se přetransformovat. V našem případě i vzhledem k ne budoucnosti této právní subjektivity je vhodné změnit právní formu. Jednou z možností je např. spojení se silným partnerem či akciová společnost s majoritním podílem města. Minoritní podíly akcií by měla mít okolní města, jejichž obyvatelé spádově patří do nemocnice. I nadále by měl být zachován fond nemocnice s každoročním příspěvkem od města v základní výši cca 5 mil. Kč, v případě akciové společnosti lze předpokládat, že by do fondu přispívala i okolní města, která by akcie vlastnila.
Nemocnice je nyní ekonomicky relativně stabilní. Jejím největším problémem ovšem v současné době je nedostatek lékařů. Jakým způsobem byste podpořil/a zájem lékařů o práci v naší malé nemocnici?
Bohužel nic nového asi nevymyslíme, než to, co se dělá doposud- oslovují se končící absolventi, kteří na Šumavě mají kořeny, inzerce, nabídka okamžitého bydlení, každoroční doufání ve spravedlivou úhradovou vyhlášku, která určuje výše plateb za výkony od pojišťoven. Problém vidím v celkovém systému zdravotnictví – především v nespravedlivé podpoře fakultních nemocnic, kterých zde máme až příliš. A minimální podpoře malých a středních nemocnic, kde se dělá ,,všeobecná medicína“, která dnešní mladé lékaře příliš neláká. Řešení ve skokovém navýšení plateb lékařům nevidím jako systémové řešení.
Bezpečnost chodců, především dětí u základních škol je aktuálním tématem již delší dobu. Jaký je Váš konkrétní návrh na zlepšení situace?
Prvotně je nutno vyhodnotit všechny problémové úseky ve městě a pak komplexně a koncepčně řešit problémy v souladu s právními a dopravními předpisy. Rekonstrukce křižovatky u ZŠ Lerchova se již připravuje. V ostatních úsecích například osadit značky omezující rychlost, vhodné formy retardérů, cyklopřechody. Zvyšovat povědomí bezpečnosti na silnicích u dětí od předškolního věku je samozřejmostí.