Mobil jako průvodce po železné oponě

Nová mobilní aplikace provede turisty v Plzeňském kraji příběhy železné opony

Od prvního července si mohou návštěvníci Plzeňského kraje a zejména Českého lesa, Šumavy a dalších míst, kterými za komunismu probíhala tzv. železná opona, stáhnout do tzv. chytrých mobilních telefonů novou aplikaci

Místa Paměti národa

a vydat se s ní po stopách převaděčů, agentů, útěkářů a dalších lidí, kterým železná opona zasáhla do životů. Na každém z  devadesáti míst podél hranice míst, které aplikace mapuje, nabídne uživatelům autentickou nahrávku vyprávění pamětníka, jehož příběh se na daném místě odehrál, doplněnou archivními fotografiemi.

 

Aplikace, kterou vytvořila společnost Post Bellum a která pokrývá trasu dlouhou 866 kilometrů od západočeské Aše až po jihomoravskou Břeclav, je součástí v červnu otevřené cyklotrasy Stezka železné opony/EuroVelo 13, jejíž vybudování v České republice koordinovala Nadace Partnerství.

 

Jeden z příběhů vypráví i převaděč František Zahrádka, který v létě 1949 na Šumavě v okolí hory Poledník převáděl skupinu západních letců, o tomto přechodu říká: „Když jsme se přiblížili k Poledníku, za nějakou skupinou za námi, asi kilometr daleko, se strhla přestřelka; bylo slyšet štěkot psů, křik dětí. Současně se rozpoutala bouře a mě nezbylo tehdy nic jiného než přejít s celou skupinou až do Bavor.”

f.zahrádka kurýr

Celý příběh si můžete přečíst a poslechnout na http://www.ironcurtainstories.eu/?lc=cs&id=288 Spolu s aplikací si uživatelé mohou projít také tzv. Wiendlovu stezku, po které František Wiendl převáděl lidi přes hranice z komunistického Československa.

 

Společnost Post Bellum zaznamenávala rok a půl vyprávění a příběhy pamětníků, které se odehrály v bezprostřední blízkosti železné opony a veřejnost se s nimi nyní může seznámit na webu www.ironcurtainstories.eu, kde si také každý může zdarma stáhnout mobilní aplikaci pro tzv. chytré mobilní telefony. Post Bellum vyvinula první verzi aplikace již v roce 2012. Dnes aplikace obsahuje přes pět set „míst paměti národa“, které uživatelům nabízejí poslech autentických nahrávek příběhů pamětníků, přímo na místech, kde se odehrály. Aplikace už dávnou nepokrývá pouze území Čech a Moravy, ale desítky míst po celé Evropě.

 

Aplikace je výborný průvodce na výlety. Obsahuje stovky příběhů nejen z oblasti železné opony, ale doslova z každého koutu České republiky a nadto také třeba z  Berlína nebo bývalé Jugoslávie. Lidé se tak mohou na výletě nebo na dovolené dovídat se informace, které v žádném průvodci nenajdou a poslechnout si přitom zážitky lidí, kteří na těchto místech zažili často naprosto klíčové momenty svých životů,“ říká Lenka Kopřivová ze společnosti Post Bellum.

 

Příběhy lemují Stezku železné opony, která je součástí téměř 10 000 km celoevropské trasy procházející 16 evropskými státy a vedoucí od Barentsova moře až k břehům moře Černého. Česká část vede podél německé a rakouské hranice od Aše až k Břeclavi, kde dále pokračuje na Slovensko. Na trase mohou návštěvníci vidět mnoho zajímavostí vztahujících se k železné oponě, mimo jiné Muzeum železné opony u Rozvadova, na Šumavě venkovní expozici a rozdělenou nádražní stanici, v Čížově 350 m zachovalé železné opony včetně strážní věže či muzeum ve Valticích zřízené v budově bývalé celnice.

 

Interpretace historického a kulturního dědictví nejen podél dálkových evropských tras EuroVelo je klíčem k úspěšnému pochopení našich dějin i naší identity. O to více si ceníme projektu jako je Paměť národa,“ říká Daniel Mourek z Nadace Partnerství a zároveň viceprezident Evropské cyklistické federace. 

 

Aplikace je zdarma dostupná na stránkách www.mistapametinaroda.cz. Majitelé chytrých telefonů si mohou vybrat trasy či body, podle místa, kam se chystají, a poté si je kdekoliv off-line prohlédnout, v současnosti lze v aplikaci najít přes 200 příběhů nejen z okolí železné opony. Projekt vznikl za podpory Nadace Vodafone, Evropa pro občany, Visegrádský fond a Česko-německý fond budoucnosti.

 

-tz pb-

——————————————————————————————————————————————————————–

O Post Bellum

Od roku 2001 hledá a zaznamenává příběhy pamětníků zlomových momentů minulého století, kterými chce inspirovat ostatní. Spolu s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů vybudovali největší veřejnosti přístupnou pamětnickou sbírku v Evropě http://www.pametnaroda.cz, kde jsou zaznamenány nahrávky vzpomínek už takřka tří tisíc pamětníků války, totalitních režimů nebo holokaustu. Vysílá  populární  rozhlasový  seriál  Příběhy  20. století  na  ČRo http://www.rozhlas.cz/plus/porady/_porad/3115 a v neposlední řadě uděluje ceny Paměti národa pamětníkům, kteří měli odvahu postavit se zlu http://www.cenypametinaroda.cz. Více na http://www.postbellum.cz