‚Šmejdům‘ nechtějí ve Zdíkově dát šanci
Trvale probírané až doslova omílané téma bezpečí (nejen) seniorů dostalo v poslední době nový rozměr – nejen že oni sami se musejí bránit proti nekalým praktikám různých podomních „obchodníků“, zlodějů, výtržníků, násilníků, nátlakovým až destruktivním praktikám prodejců na předváděcích akcích – jejich ochrany se stále častěji ujímá i okolí. Ať už jsou to blízcí rodina, přátelé, sousedi, nebo v rámci možností policie, ale vcelku průlomovými bezpečnostními opatřeními i celé obce. Takovým případem, kdy obec nechce dát „šmejdům“ šanci, a hodlá rázně bránit ty nejzranitelnější oběti, je i postup jihočeského Zdíkova.
Začal tu probíhat pilotní projekt POMOC PRO SENIORY, zahrnující hlídání v katastru obce bezpečnostní agenturou a zřízení LINKY POMOCI PRO SENIORY.
Externí službu zajistilo vedení obce u soukromé bezpečnostní agentury SG 24 a my se ptáme starosty Mgr. Zdeňka Kantoříka, co bylo tím podnětem, tou obraznou poslední kapkou, kdy se obec rozhodla sáhnout k tomuto opatření:
„O různých formách prevence bezpečnosti v obci už tady mluvíme mnoho let, v devadesátých letech ve Zdíkově dokonce fungoval jeden obecní strážník. Vzhledem k dnešním legislativním předpisům a celkovým nákladům na výkon služby však vychází vlastní obecní policie pro zdíkovský obecní rozpočet příliš draho (měli by být aspoň dva, sečtěte jejich mzdy, odvody z mezd, náklady na provoz vozidla, výstroj a výzbroj apod.).“
Jde jen o ochranu seniorů, nebo je zaměření projektu širší?
„Potřeba prevence, kontrola pořádku v obci a kontrola dodržování obecních vyhlášek je v posledních letech poměrně akutní: zvlášť od jara do podzimu se zde pohybují různé skupinky mladistvých, které ruší noční klid, ničí obecní majetek a zanechávají za sebou nepořádek, aktuální je bohužel právě potřeba ochrany seniorů před podomními prodejci a „šmejdy“. Poslední případ krutého okradení důchodkyně takovým šmejdem byl v obci zaznamenán před loňskými Vánoci. Dohlédnout je nutné i na divoké parkování na udržovaných trávnících a dalších nevhodných místech, na pořádek po skončení různých venkovních akcí atd., předcházení drobných krádeží (několikrát vykradená trafika ve Zdíkově, loni v květnu podpálené pódium v areálu Ostrov, časté krádeže nafty přímo z nádrží, drobné krádeže nářadí, jízdních kol apod.). Nemyslím si, že ve všech případech bezpečnostní agentura pomůže, ale zato lumpové asi brzo zjistí, že to už ve Zdíkově nejde tak snadno.
Zkoušíme proto pilotní projekt s bezpečnostní agenturou (obdobný systém využívá řada měst a obcí v ČR), a to zatím na zkušební dobu 6 měsíců. Přestože zcela nenahrazuje místní policii, vedení obce věří, že ke zlepšení prevence a k celkové bezpečnosti občanů i ochraně jejich a obecního majetku výrazně pomůže.“
Jak bude probíhat samotná realizace a kolik za ni obec zaplatí?
„Kontroly budou probíhat nepravidelně a nečekaně, v denních i nočních hodinách. Finanční limit nákladů pro bezpečnostní agenturu na 6 měsíců stanovila rada obce na zhruba 100 000 Kč, přičemž jednotlivé kontroly jsou řádně evidovány se vším všudy, včetně případných audiovizuálních záznamů. Rada obce bude pravidelně měsíčně situaci vyhodnocovat a před koncem pilotního projektu rozhodne, co dál v dalším období. Samozřejmá je přitom úzká spolupráce a součinnost s Policií ČR. Zde musím velmi ocenit dosavadní dlouholetou vynikající spolupráci s Obvodním oddělením P ČR ve Vimperku a jejich velmi profesionální přístup k řešení místních případů. Ale vzhledem k jejím mnoha úkolům a výkonům však nemůže Policie ČR při nejlepší vůli být ve Zdíkově stále. Proto věřím, že preventivní dohled bezpečnostní služby stávající situaci rozhodně pomůže. Ta mimochodem není nijak kritická – ale kritickou se postupně může stát, když to necháme plavat.“
Majitele bezpečnostní agentury SG 24 která projekt realizuje, Pavla Duba, jsme se ptali na praktické stránky samotného výkonu služby.
Co si máme představit pod pojmem „střežení katastru“?
„Na základě smlouvy máme stanoveny úkoly vesměs související s ochranou osob a majetku proti trestné činnosti s tím související. Jedná se o celou škálu činností od hlídkové činnosti a kontrol obecního majetku i veřejných prostranství, až po dohled nad dodržováním obecných vyhlášek. Tyto úkoly se vztahují na celý katastr obce Zdíkov, tudíž i na přilehlé osady.“
Vaším hlavním úkolem je tedy kontrola a prevence?
„Ano, cílem je naší přítomností předcházet různým nepříjemnostem a činit opatření v případech, kdy k nechtěným událostem už dojde – aby další bylo zamezeno, nebo byla řešena prostřednictvím Policie ČR, případně ve správním řízení příslušného orgánu veřejné správy.
Naše preventivní práce je hodně podobná té policejní, vždyť jsem v řadách státní nebo obecní působil tři desítky let a tak to mohu posoudit a rozhodně není chybou policistů, že na vše nestačí. To však neznamená, že se jedná o nějakou imitaci jejich práce. Je tomu prostě tak, že Policie ČR, Obecní policie i bezpečnostní služby mají určitý okruh práce stejný.“
Jak na vaši přítomnost reagují občané, mají zájem podílet se na ochraně své bezpečnosti, nebo majetku, byť veřejného?
„ Řekl bych, že je to asi tak napůl, možná případ od případu – námi prováděné kontroly určených objektů mohou vzbudit pozornost náhodných svědků, kteří nás nepoznají, nebo o nás nevědí a oznámí pohyb podezřelých osob policii. Aktivitu obyvatel v tomto směru vítám, nikdy nelze spoléhat na to, že jsme to právě my a pokud si nejsou jisti, měli by to oznámit. Ale už se nám stalo, že jsme byli pozorováni při kontrole jednoho z objektů patřícího obci „sousedem“ a myslím, že nemohl vědět o koho jde, ale mlčel.
Nevšímavost v souvislosti s bezpečností osob a majetku není zrovna dobrá věc. Doba není v tomto ohledu nejlepší, ale není to jen vina občanů, že si „nevšímají“, je to i vina následného řízení, které je od aktivity odrazuje. Ale to bychom probírali něco, co nemůžeme ani ovlivnit… V současné době máme za sebou první služby i kontakty s místními obyvateli. Nasloucháme, povídáme i upozorňujeme a naše zkušenosti zatím nejsou špatné, byť rozhodně přijdou i horší věci, kdy ne vždy se každému zavděčíme. Musíme počítat se vším.“
Jak tedy konkrétně můžete zasahovat?
„Kromě preventivní činnosti, o kterou jde především, jde o aktivní práci – pokud zjistíme pachatele trestné činnosti, můžeme jej zadržet a předat policii. Můžeme se připojit v mezích legislativy k nutné obraně zájmů chráněných zákonem a samozřejmě můžeme se i bránit, budeme-li napadeni.“
To se týká i podomních prodejců nebo nechvalně známých praktik obchodníků na předváděcích akcích…
„Bohužel právě jejich oběťmi jsou nejčastěji senioři. Hyenismus lidí, kteří dokáží zneužít starého člověka, se nedá slušně okomentovat. Problematika „šmejdů“ jak jsou v médiích všeobecně nazýváni, je obecně známa. Já ji bohužel zažil i na svých rodičích a tak vím moc dobře,
jak podobné podvody bolí… Naše služba pro seniory se týká „podomní nabídky“ ale i jejich ochrany před dalšími neznámými osobami, které se snaží navazovat kontakty se seniory za účelem vloudit se do jejich obydlí pod jakoukoliv záminkou a nepoctivým úmyslem. Pokud je mi známo, vcelku nedávno se podobný případ ve Zdíkově stal.“
Máte vlastní špatnou zkušenost. Budete se, jako firma, nějak podílet na úhradě nákladů na pilotní projekt ve Zdíkově?
„Ano, jsme připraveni nést část nákladů. Ze strany obce budou hrazeny pouze samotné výjezdy.“
Co znamená vaše služba přímo pro seniory? Jak to bude fungovat?
„Kdo má zájem, může se jako uživatel zaregistrovat na obci, abychom věděli ke komu na zavolání přijet a zároveň zabránili zneužívání linky. Rodiče mohou zaregistrovat i děti. Dotyční dostanou na vnitřní stranu dveří bytu nálepku s varováním a telefonním číslem. Pokud se na nás někdo z registrovaných obrátí, přijedeme a seznámíme se se situací. Přispějeme radou i pomocí, jak odolat naprosto „výhodné“ nabídce a manipulativně komunikačním postupům, které jsou běžně užívány. Tito nepoctiví lidé většinou nemají rádi žádné svědky. Vždy však bude na tom, kdo a kdy nás zavolá, nakolik dá na naše slova. Zázraky nedokáže nikdo a poroučet „klientovi“ rovněž nemůžeme. Stane-li se však tahle horší alternativa, můžeme vyrozumět o uvedené situaci třeba dceru nebo syna, pokud o to při registraci bude požádáno. Situací může nastat mnoho. Naším úkolem je s nimi klienta seznámit, vysvětlit co mu hrozí a naší přítomností mu pomoci se bránit – ale rozhodnutí o tom, jestli toho využije, bude vždy na něm.“
Budete „stíhat“ aktuálně zasahovat?
„Máme základnu ve Vimperku a doba příjezdu bude odpovídat této vzdálenosti, nebudeme-li zrovna plnit v danou chvíli jiné úkoly přímo v obci Zdíkov. Samozřejmě může nastat i situace, kdy přijedeme „pozdě“, protože došlo k jednání mezi oběma stranami dávno před tím, například po telefonu. Před podobným uzavíráním dohod, nejen o různém předvádění zboží, bych chtěl důrazně varovat. Je nutné, aby oslovení nic předem neslibovali, byť do telefonu (že si koupí to a to zboží, pustí někoho na předváděcí akci k sobě domů atp.). Změna občanského zákoníku nyní umožňuje za určitých okolností náhradu škody za následně nepřijatou smlouvu (službu – zboží), což případ od případu může být jiné. Už se ale i dříve stalo, že toto bylo ze strany nabízejících užito jako forma nátlaku, aby smlouva byla uzavřena.“
Máte pocit, že zrovna tyto případy mají stoupající tendenci, nebo že v rámci celorepublikových kampaní, akcí, preventivních opatření i ze strany policie, se je daří potlačovat?
„Je to jako se vším – určitě nelze strkat všechny ‚do jednoho pytle‘, ale bohužel podomní nabídky jsou nejčastější záminkou pro podvody všeho druhu. Těžko odhadnout, jak se bude situace dál v tomto směru vyvíjet. Nicméně tenhle druh trestné činnosti na seniorech určitě nevymizí, protože jsou snadný cíl. Neustále se objevují nové způsoby jak připravit druhé o úspory a jak se vnutit jinému do obydlí za účelem dalšího nezákonného jednání. Vynalézavost v tomto směru nezná mezí.“
Pojďme zpět k výkonu vaší služby – co všechno je tedy zapotřebí mít z vaší stany k dispozici?
„V první řadě zkušené a komunikativní zaměstnance, vybavené odpovídající výstrojí i výzbrojí. Služba v obci Zdíkov, na rozdíl od linky pro seniory, je prováděna ve vytipovaných místech v nepravidelných intervalech s tím, že můžeme zareagovat v akutních případech, kdy jsme schopni se operativně přizpůsobit požadavkům obce. Ve většině případů je pro službu počítáno s dvoučlennou hlídkou a vozidlem.“
Už několikrát jsme zmínili LINKU POMOCI PRO SENIORY, která ve Zdíkově začíná fungovat.
„Ano, zřídili jsme telefonní linku pomoci na čísle 730 573 007 a je pro zaregistrované uživatele (na obci) s trvalým bydliště v katastru obce zdarma. Registraci může provést za seniory i rodinný příslušník.
Celý projekt bude podpořen ještě informační letákovou kampaní a jak už jsem uvedl – všichni registrovaní dostanou výraznou nálepku, kterou si umístí nejlépe na vnitřní stranu dveří tak, aby číslo bylo v případě potřeby po ruce, ale aby jim připomněla i to nejdůležitější, že než někomu otevřou, měli by se nejdříve zajímat, kdo za dveřmi vůbec stojí.
Na závěr bych chtěl dodat, že se sice bavíme v této souvislosti o seniorech, jako nejohroženější věkové skupině, ale ani zdaleka nejsou výjimkou případy, kdy nepoctivým prodejcům a dalším individuím podlehnou podstatně mladší lidé.
Děkuji vám oběma za odpovědi.
Obec Zdíkov se rozhodla postavit se kriminálním živlům aktivně. Jak úspěšný bude projekt, o tom budeme čtenáře v jeho průběhu, a také po samotném závěrečném vyhodnocení, informovat.
Andrea Staňková