Nebezpečné pronásledování = stalking
Zprávu o šetření stalkingu na Sušicku zveřejnila včera Policie ČR:
Muž opakovaně obtěžoval bývalou ženu. Jeho vytrvalost se počítá na roky – svou exmanželku pronásleduje už 29 měsíců.
Mnoho z pronásledovaných, kterých bohužel v poslední době přibývá, podceňuje nebezpečnost stalkingu a to, že opravdu není něco v pořádku, si připustí až ve chvíli, kdy dojde k fyzickému násilí, týrání, újmě na zdraví apod. Vždy, když se s něčím podobným setkáte, věnujte pozornost tomu, jak „pronásledovatel“ ovlivňuje váš život. Včasným zjištěním a řešením je možné předejít nevratným následkům, které si s sebou oběti často nesou až do konce života.
[doc. PhDr. Ludmila Čírtková, CSc – Policejní akademie ČR v Praze, www.spkcz.cz]
V reálných vztazích vzniká stalking jako reakce na problémy či konflikty a představuje disfunkční vzorec chování pro řešení vztahových krizí a kolapsů. Nejčastěji vzniká stalking v konfliktních intimních vztazích (50% z celkového výskytu jevu), dále pak následují vztahy profesní či pracovní. K tomu konkrétně:
ex- partner stalking
Ústředním tématem je neschopnost unést jednostranné ukončení intimního partnerského vztahu. Motivací stalkera je buď snaha slepit (obnovit) zkrachovaný vztah anebo snaha pomstít se za rozchod. Často se oba motivy (láska a nenávist) prolínají. Tomu odpovídá i obsah nevyžádaných vzkazů v podobě SMS, telefonátů, e-mailů, dopisů atp. Střídá se v nich vyznávání lásky a obdivu s výhrůžkami a agresivními sděleními.
stalking v dalších vztazích (např. profesních, pracovních a sousedských)
V těchto reálných vztazích stalkingu obvykle předchází skutečné profesní kontakty ( např. lékař-pacient) nebo pracovní vztahy ( zaměstnavatel-zaměstnanec) či sousedské vazby. Motivem zde bývá pocit domnělé či skutečné křivdy, na kterou reaguje stalker pronásledováním domnělého hříšníka.“
Celý příspěvek najdete ZDE.