Ministerstvo zdravotnictví vybralo začátkem ledna provozovatele letecké záchranné služby na období 2021 až 2028.
Výběrové řízení suverénně ovládla naše společnost DSA, která LZS provozuje nyní v Hradci Králové, Ústí nad Labem a Liberci, kde zůstane. DSA bude v rámci nového tendru létat i ze středisek v Českých Budějovicích, Jihlavě a Brně.
Druhým nestátním provozovatelem letecké záchranky bude slovenská Air Transport Europe, dále jen ATE. Ta v ČR nyní provozuje LZS v Olomouci, kde zůstane i nadále, a nově její vrtulník bude startovat také v Ostravě.
V hlavním městě zůstane provozovatelem LZS Letecká služba Policie ČR, která dosud provozovala i brněnskou základnu, tu převezme již zmíněná DSA. V Plzni uvidíme na nebi stále vojenského Sokola. Ten však opustí svojí druhou základnu na jihu Čech, kde bude létat rovněž DSA.
Rakouská společnost Helikopter Air Transport, která v současnosti léta ze středisek Ostrava a Jihlava, v soutěži neuspěla. Hodnota tendru atakuje 4 miliardy korun.
V rámci nového tendru se nechystá zřízení žádného nového stanoviště, přestože o to usilovaly dva kraje – Karlovarský a Zlínský.
—
Ministerstvo zdravotnictví vypsalo veřejnou zakázku s cílem zajistit, aby došlo k dalšímu rozvoji systému letecké záchranné služby a rozšíření a zkvalitnění celé služby při zachování co nejvyšší míry její bezpečnosti. Zadávací dokumentace vznikla ve spolupráci s širokou expertní komisí a vycházela z odborného dokumentu z roku 2018 „Současný stav a odborné, medicínské, provozní a technické požadavky na poskytování LZS v ČR v budoucnu“. Zároveň byly parametry zvoleny tak, aby došlo ke zlepšení 24hodinového pokrytí. „Je skvělé, že jsme s téměř ročním předstihem a bez problémů vybrali nové poskytovatele. To se v minulosti ještě nepodařilo. Navíc jsme zvýšili počet základen operujících v režimu 24/7. Veřejná zakázka na provozování letecké záchranné služby byla tvořena maximálně transparentně a ve spolupráci s těmi největšími odborníky v této republice. Cílem bylo maximálně zefektivnit a zkvalitnit tuto službu tak, aby se stala ještě více dostupnou,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
„S tak rychlým výsledkem výběrového řízení jsem velice spokojen. Věřím, že dojde k rozvoji systému letecké záchranné služby a k její vyšší kvalitě a bezpečnosti,“ řekl prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý.
Nový systém provozování vrtulníků přináší sjednocení a standardizaci systému a fungování jednotlivých stanovišť bez ohledu na to, který provozovatel na nich vrtulník provozuje. Provozovatelé vrtulníků mají povinnost respektovat metodický pokyn „Minimální podmínky pro spolupráci provozovatele vrtulníku letecké záchranné služby a poskytovatele zdravotnické záchranné služby“, který ministerstvo vydalo již v minulém roce. „Metodiku jsme vydali z toho důvodu, že v ČR jsou vrtulníky provozovány několika různými provozovateli a bylo tedy nezbytné vytvořit jednotná pravidla pro všechny. Jsem přesvědčen o tom, že to povede ke zvýšení kvality a bezpečnosti této služby,“ dodal ministr.
zdroj: modra.hvezda.zivota
{jcomments off}