Hlodavci ve měste nemají šanci

Díky pravidelné deratizaci nejsou s hlodavci ve městě problémy

 

     Ve Vimperku se dvakrát do roka pravidelně provádí deratizace. Letošní podzimní probíhá od 1. listopadu do 10. prosince. Město hradí ze svého rozpočtu deratizaci na veřejných prostranstvích, v teplovodech, v objektech, které jsou v jeho majetku a také v domech bytového družstva.

 

 

„Nejprve jsou vytipovány lokality, kde se hlodavci mohou ve zvýšené míře vyskytovat a tam potom necháme umístit nástrahy,“ vysvětluje Marie Hejlková z odboru životního prostředí MěÚ Vimperk. Díky pravidelnému snižování počtu myší a potkanů nemá město s těmito škůdci problémy.

„Pokud zjistíme, že se někde ve zvýšené míře vyskytují, to znamená, že byli viděni i ve dne, nevyčkáváme a řešíme situaci okamžitě,“ vysvětluje Marie Hejlková. Podle Václava Štrobla, jehož firma Agrochema deratizaci pro Vimperk provádí, nemusejí mít majitelé psů a koček o své domácí mazlíčky žádný strach. Pokud se totiž návnady umísťují například ve sklepích domů, může to být podle jediného schváleného postupu jen do tzv. jedových staniček, což jsou označené plastové uzavíratelné, resp. uzamykatelné schránky. Do těch se jiná zvířata než myši a potkani nedostanou. Přesně stanovená pravidla, která eliminují jakékoliv nebezpečí má také kladení nástrah do nor ve venkovním prostoru.

 

 

„Často se setkávám s názorem, že by se kočka nebo pes mohli otrávit tím, že uloví a sežerou otrávenou myš. To je naprostý nesmysl. Účinná látka se natolik rychle rozkládá, že taková myš nebo potkan nemůže žádné zvíře sekundárně ohrozit,“ vysvětluje Václav Štrobl.

 

 Pro co nejlepší výsledek deratizace je nezbytné, aby se do ní zapojili i majitelé soukromých objektů ve vytipovaných lokalitách. 

 

{jcomments off}