Závěrečné setkání zástupců smluvních partnerů Projektu systémové podpory rozvoje meziobecní spolupráce v rámci území správních obvodů obcí s rozšířenou působností, se konalo v úterý 27. října v Praze. Více než stovka přítomných vyslechla shrnutí výsledků projektu v hlavních oblastech (předškolní a základní vzdělávání, sociální péče, odpadové hospodářství) a u volitelných témat, která v rámci celého projektu zpracovávaly v jednotlivých územích realizační týmy.
Sušice – (správní obvod ORP Sušice) – zde měla také své zastoupení. V rámci slavnostního ukončení projektu a závěrečného setkání představila Ing. Andrea Staňková, koordinátorka meziobecní spolupráce v území, představitelům vedení Svazu měst a obcí ČR (garant projektu) a ostatním přítomným, výsledky téměř dvouleté práce pětičlenného realizačního týmu. Spolu s ní byl v Praze přítomen starosta města Hartmanice Pavel Valdman, jako smluvní partner.
„Projekt probíhal od prosince 2013, jeho výsledkem je detailní analýza uvedených oblastí a situace týkající se cestovního ruchu. Nedílnou součástí téměř šestisetstránkového dokumentu, z něhož kromě zmapování aktuální situace vyplývají i problémové okruhy, jsou variantní návrhy jejich řešení a konkrétní akční plán na následující období.
Meziobecní spolupráce by se v nejbližší době na Sušicku měla ubírat cestou společných zájmů realizovaných prostřednictvím nového Dobrovolného svazku obcí Sušicko, což je nástroj umožňující efektivní naplňování i dalších cílů. Významnou pomoc by správně fungující svazek představoval také pro starosty malých samospráv, jimž by měl poskytovat administrativní i poradenský servis,“ říká Andrea Staňková.
V každé z uvedených oblastí jsou „rezervy“ a ačkoliv je Sušice ve svém území a v oblasti působnosti velmi dobře „vybavena“, vždy je co zlepšovat. V zásobníku akcí Akčního plánu jsou tak připravené projekty pro zlepšení situace v předškolním vzdělávání, rozšíření péče o seniory, cestovní ruch klade důraz na kvalitní a dostupné informace, důležitou součástí je prostupnost a dostupnost celého regionu v návaznosti na okolní lokality. Odpadové hospodářství se zabývá aktuálně bioodpadem.
„Souhrnný strategický dokument je platformou nejen pro projekty uvedené přímo v tomto akčním plánu, ale data z něj jsou využitelná v širokém spektru zájmů, Pracuje s nimi například komunitní plánování, MAS Pošumaví v oblasti školství, další zájemci jsou ze sousedních správních obvodů – ty zaujaly především rozvojové projekty sociální péče, na nichž by se rádi spolupodíleli. Věřím, že téměř dvouletá práce tak najde uplatnění v širší rovině,“ doplnila Ing. Staňková.
V rámci svého vystoupení v Praze předložila konkrétní výsledky a dopady jejich realizace, z pozice koordinátora v „terénu“ zhodnotila průběh a přínos projektu a věnovala se i budoucnosti Sušicka.
„Za podporu a příležitost děkuji starostům Hartmanic Jiřímu Juklovi a Pavlovi Valdmanovi, motivujícím starostům v území – Petrovi Mottlovi a Josefu Kutilovi a samozřejmě celému realizačnímu týmu, který odvedl vynikající práci. Děkuji také všem starostům měst a obcí správního obvodu ORP Sušice, kteří s námi v projektu aktivně spolupracovali a věřím, že v nastolené spolupráci budou pokračovat.
Přeji nám všem, aby vize, které jsou součástí strategického dokumentu, byly naplněny.
Aby místa pro dobrý život přibývala a aby důležitost právě jednotlivých měst a obcí, které nejlépe znají potřeby a problémy svých oblastí, a které jsou v první řadě odpovědné za fungující veřejnou správu, měla výraznou ‚sílu hlasu‘. Takovou, že bude možné se efektivně zapojit například do procesů tvorby legislativy, bude možné usilovat o to, aby představitelům zejména malých samospráv výrazně ulehčila život a obce budou trvalými partnery diskusí o finančních prostředcích – se státní správou a krajskou samosprávou,“ uvedla v závěru svého vystoupení zastupitelka a radní Sušice.
A jaká je vize budoucí Sušice – budoucího Sušicka?
„Sušicko, v celém rozsahu správního obvodu ORP Sušice, je klíčovým hráčem v oblasti veřejného života na Šumavě. Všechny obce ve správním obvodu se soustřeďují na plnohodnotný rozvoj regionu směrem k trvale udržitelné kvalitě života obyvatel, ochranu přírodního bohatství „zeleného srdce Evropy“ a ekonomicky efektivní využívání potenciálu území. Preferuje oblast cestovního ruchu jako jednu z nejotevřenějších možností participace na vzájemně prospěšných aktivitách.
Sušicko je regionem, který se může pochlubit komplexním zajištěním potřeb svých obyvatel po stránce školství, kultury, sociální a zdravotní péče, sportu. Je oblastí, která, zastoupena „Branou Šumavy (Sušicí)“, klade důraz na zachování čisté, dostupné a bezpečné šumavské krajiny. Otevírá se návštěvníkům ve všech směrech – vychází přitom z tradic, jejichž pozitiva transformuje na požadavky moderní turistiky. Obce ORP Sušice spolupracují na zásadních projektech a v rámci naplnění strategie rozvoje oblasti se spolupodílejí na rozhodování a plánování prostřednictvím svých zástupců, činných v dobrovolném svazku obcí. Při realizaci rozvojových aktivit hojně využívají financování projektů z národních i nadnárodních zdrojů, neváhají oslovit a zapojit také komerční, soukromou a neziskovou sféru.
Od nepaměti je Sušice nazývána „Bránou Šumavy“, což je, nejen vzhledem k její poloze, ale i k celkovému pojetí současného i budoucího života na němž se podílejí všechny obce SO ORP Sušice, samo o sobě dostatečnou marketingovou značkou, kterou je třeba udržovat a zkvalitňovat.“
Uznání za kvalitně odvedenou práci realizačního týmu působícího na Sušicku v rámci projektu, vyjádřili na místě i členové odborného týmu SMO ČR, kteří po dobu projektu s realizátory v území spolupracovali a fungovali také jako hodnotitelé jednotlivých fází zpracování analytických i návrhových částí rozvojové strategie.
Projekt systémové podpory rozvoje meziobecní spolupráce v rámci území správních obvodů obcí s rozšířenou působností, je plně hrazený plně ze zdrojů OP LZZ, zapojilo se do něj více než 90 % 185 z celkem 205 území správních obvodů obcí s rozšířenou působností (ORP) z celé ČR.
-tz, red-