Šumava žije!

ŠUMAVSKÁ SEZÓNA MODRÉHO SLOUPU

V Národním parku Šumava začala letní turistická sezóna – SEZÓNA MODRÉHO SLOUPU. Po 70 letech nesmyslné blokády se otevře cesta Luzenským údolím k tradičnímu hraničnímu přechodu s Bavorskem – Modrý sloup. Milovníci Šumavy si během tohoto léta na území národního parku užijí výhledu z nových rozhleden, nouzových nocovišť nebo cyklostezek.

img 1723

 

img 1736

Absolutně výjimečná v celé existenci Národního parku Šumava a co je ještě důležitější – naprosto klíčová hlavně pro milovníky Šumavy – taková bude letní sezóna v Národním parku Šumava.

Událostí číslo 1. letošního léta bude otevření hraničního přechodu s Bavorskem Modrý sloup. SEZÓNA MODRÉHO SLOUPU začne na Šumavě 15. července. V ten den se tradiční trasa skrze Luzenské údolí směrem do Bavorska otevře pro veřejnost. I když to bude kvůli ochraně přírody, hlavně vzácného tetřeva hlušce, který zde žije, ve velmi regulovaném režimu.

„Nejnovější výsledky tříletého česko-bavorského monitoringu zřetelně ukázaly, že vedení trasy skrze Luzenské údolí představuje pro populaci tetřeva hlušce nejlepší řešení, které představuje rovnováhu mezi ochranou přírody a turistikou,“ uvádí Jiří Mánek.

Modrý sloup ale není to jediné, co nabídne letošní šumavská sezóna.
Hned 5.července se slavnostně otevře nově zrekonstruovaná část Schwarzenberského plavebního kanálu, v délce 3,2 kilometru od Pestřice po Modrý potok. O tomto víkendu se zde také uskuteční mezinárodní setkání plavců a vorařů.

„Určitě vzniknou nová místa pro další nouzová nocoviště – postavíme nové vyhlídky podobné jako je ta na Černé hoře u Modravy. Nová vyhlídka bude stát poblíž obce Chlum u Volar, ze které by byl krásný výhled na Mrtvý luh. Další vyhlídka by mohla stát na Oblíku u Srní a na Kamenné hlavě u Českých Žlebů,“ uvádí ředitel Mánek.

Na Šumavě vyrostou nové areály lesních her. Podobný už stojí například na Stožci. „To je vzorový případ. Nové vzniknou na existujících naučných stezkách kolem Kvildy a kolem Borových Lad,“ uvádí Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava.

Správa parku dále plánuje opravy některých informačních středisek – například na Poledníku, na Stožci, na Rokytě, v Kašperských Horách. Rekonstrukce se také dočká restaurace na Březníku, kde se mohou občerstvit turisté, kteří vyrazí na Modrý sloup.

Na Šumavě vzniká nová cyklostezka – Skelná – Vysoké lávky na Prášilsku. „Rekonstruujeme 15 lesních cest o délce více než 30 kilometrů. Již dříve jsme vytipovali nové trasy pro výpravy do divočiny, které nově míří i na území CHKO,“ přibližuje Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

Přes Roklanský potok nedaleko Modravy povede již v létě nová lávka, která bude prospěšná i v zimě, protože zjednoduší život šumavským běžkařům.

 

Pokud se podaří získat pracovníkům Správy NP a CHKO Šumava všechna důležitá povolení budou stát na Šumavě přenocovací sruby – jeden by měl například být v Hůrce u Železné Rudy.
„Vedle toho správa parku letos také pořádá stovky programů pro veřejnost. V nabídce jich je více než dvě stě. Na své si přijdou všichni ti, kteří se zajímají o historii Šumavy, o hlubší poznávání přírody, přírodních procesů na Šumavě a samozřejmě ochranu přírody,“ uvádí Tomáš Fait, náměstek ředitele pro vnější vztahy.

„V úspěšné edici určovacích klíčů vydala správa dva nové, které své majitele seznámí s 92 místy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava a s 92 místy regionu Národního parku Bavorský les,“ uvádí Martina Kučerová, metodik Středisek ekologické výchovy. Určovací klíče jsou dobrým průvodcem při toulkách šumavskou krajinou a texty na nich jsou v češtině i v němčině.

„V letošní turistické sezóně se konečně naplňuje obsah motta „Vítejte v národním parku Šumava“. Za klíčovou událost letošní turistické sezóny na Šumavě považuji otevření hraničního přechodu a turistické stezky Modrý sloup. Prakticky po 70 letech, i porevoluční historie na tento okamžik Šumava čekala přes 20 let. Nacismus, komunistické, později i aktivistické snahy tuto tradiční šumavskou stezku držely nedostupnou. V turismu platí až na výjimky zásada: turistovi nabídněte, turistu nakrmte, vyznačte mu trasu, ukažte přírodu a její tajemství tam, kde je to z hlediska její správné ochrany možné, usměrníte tím jeho kroky a rovnováha touhy po poznání a ochrany přírody zůstane zachována tak, jak tomu bylo po celé generace,“ uvádí RNDr. Ladislav Havel, bývalý předseda Asociace cestovních kanceláří České republiky a člen Rady Národního parku Šumava.

 

-pp-