Rozpočet pro rok 2016 s přebytkem – takový je výsledek sestaveného rozpočtu Plzeňského kraje pro následující rok.
(zdroj: ceskenoviny.cz / CTK) Větší podporu venkovských oblastí a regionálního rozvoje, sociální oblasti, zdravotnictví i dopravy slibuje v příštím roce Plzeňský kraj. Zastupitelé dnes schválili přebytkový rozpočet s příjmy 4,48 miliardy korun a výdaji 4,47 miliardy korun. Pro letošek měl kraj rozpočet s příjmy 5,05 miliardy a výdaji 4,83 miliardy korun. Úvěr 606 milionů korun, který kraj letos poprvé čerpal na financování projektů podpořených EU, je už celý splacený a na účtech kraje je nyní kolem 700 milionů korun. Kraj je tak opět jako jediný v ČR nezadlužený, řekl hejtman Václav Šlajs (ČSSD).
Předpokládá, že letošní hospodaření skončí s minimálně stomilionovým přebytkem.
„Letos poprvé jsme mohli připravit rozpočet podle mého gusta,“ řekl. Daňové příjmy stoupnou příští rok o víc než 400 milionů korun, což je oproti letošku o víc než 11 procent, nedaňové příjmy meziročně stoupnou o 16 procent. Vzhledem k tomu, že se zatím nečerpají evropské dotace z nového plánovacího období, poklesne výrazně příjem z dotací. Pro příští rok chce kraj podpořit venkov, kde se potýká s úbytkem obyvatelstva. V kraji žije kolem 575.000 obyvatel, z toho téměř třetina v Plzni.
Kraj proto hodlá zvýšit podporu venkovských oblastí, aby se tam vraceli mladí lidé, třeba po ukončení studia ve městech. Celková podpora venkova se meziročně zvýší o třetinu na 128 milionů. Zahrnuje to například dotaci na úpravy stop pro běžkaře nebo dotační program rozvoje a obnovy venkova, kam půjde sto milionů korun. Letos to bylo 80 milionů a loni 50 milionů.
Z letošních 8,5 milionu se na 18 milionů zvýší program na odstraňování havarijních stavů. Mohou z něj čerpat malé obce na náhlé výdaje a opravy havárií, které by si jinak nemohly ze svých rozpočtů dovolit. Meziročně se zvýší také podpora dobrovolných hasičů z 1,58 na 3,5 milionu Kč a program na opravy hasičské techniky a akceschopnost z 5,7 milionů Kč na 6,86 milionu Kč. Venkov chce kraj podpořit i investicemi do dopravy – zvýší se dotace na dopravní obslužnost i na silnice. Celkem představuje doprava největší položku výdajů kraje – příští rok na ní půjde téměř 1,97 miliardy korun, letos to bylo téměř 1,7 miliardy korun. Na investice na krajských silnicích je vyčleněno 300 milionů korun.
Kraj doufá, že další peníze na investice dá i příští rok Státní fond dopravní infrastruktury, který krajům na silnice druhé a třetí třídy přispěl letos poprvé. Zdravotnictví kraj příští rok podpoří 478 miliony korun, což je meziročně víc než šestiprocentní nárůst. O 22 procent například navýší na 172 milionů korun peníze na tak zvanou službu obecného hospodářského zájmu. Jsou to peníze, kterými kraj vykrývá ztráty svých nemocnic. Hejtmanství chce podpořit i některé organizace v Plzni. Vůbec poprvé dá například peníze zoologické zahradě a zvýší podpory divadlům Pluto, Alfa a J. K. Tyla a Plzeňské filharmonii. Šlajs předpokládá, že novému vedení kraje, které vzejde příští rok z krajských voleb, nechá nezadlužený kraj a na jeho účtech zhruba 700 milionů korun.
———
Infrastruktura zůstává trvalým problémem
Plzeňský kraj – místo pro život…
Plzeňský kraj patří dlouhodobě k nejlepším regionům pro život i díky nadprůměrné kvalitě výsledků skoro ve všech hodnocených oblastech.
V letošním roce se Plzeňsko opět stalo jedním z top tří krajů, i když po loňském vítězství kleslo na třetí příčku.
Svůj status si region zaslouží především díky vynikající péči o děti a vzdělání a kvalitním pracovním podmínkám. Lidé si zde hledají práci snadno, dlouhodobá nezaměstnanost klesá a platy patří v zemi k nadprůměrným. Obyvatelé mají spoustu možností, kam vyrazit za kulturou nebo sportem.
Lidé na Plzeňsku jsou šetrní k okolnímu prostředí a vyprodukují nejméně odpadu. Bohužel se to samé nedá říci o firmách, které naopak „vyrobí“ odpadu víc než firmy v jiných regionech.
Plzeňský kraj se však snaží bolavá místa řešit, což dokazují i třetí nejvyšší investice do ochrany a zlepšení životního prostředí. Největším problémem však stále zůstává infrastruktura. Až 16 procent lidí nemá přístup k pitné vodě a silnic a dálnic je tu o 30 procent méně než jinde. V této oblasti zůstává region nejhorší v celé ČR.(www.mistoprozivot.com)
{jcomments off}
Vaše reakce, připomínky, komentáře, náměty a podněty k daným tématům můžete redakci zasílat na: info@sumava.eu