Do soutěže přihlaste i svoje „selfie“

Od 15. července do šumavské divočiny s fotoaparátem

01 foto uvodni 01 (1600 x 1200)

 

Od včerejška  se zájemcům o Šumavu otevřely  nové možnosti výletů s průvodci do divočiny i do tzv. tetřevích oblastí. A zároveň začala nová fotosoutěž pro účastníky výprav s Průvodci divočinou, které letos probíhají již sedmou sezónou.

 

V polovině července se návštěvníkům Šumavy otevřely nové možnosti výletů do divočiny s průvodcem. Je možné se vypravit do vybraných tzv. tetřevích oblastí, kam se smí vstupovat až po tomto datu, kdy letošní kuřata tetřeva jsou již samostatná a nejsou zvlášť ohrožená při vyrušení. Navíc je možné se stále přihlásit, volných míst je několik stovek z téměř tisíce původně nabízených.

 

Zároveň pro všechny účastníky výprav s Průvodci divočinou vyhlásil NP Šumava fotosoutěž. Účastnit se ji mohou všichni, kteří na těchto výpravách už byli letos, nebo v předchozích šesti letech, ale i ti, jenž se do divočiny teprve chystají. Soutěžit se bude ve dvou kategoriích, a sice „divoká příroda“ a „člověk v divoké přírodě“, protože věříme, že účastníci výprav pořizují nejen unikátní záběry z nejčistší přírody, ale i momentálně tak populární „selfie“.

 

Soutěž začíná nyní a končí k 5. listopadu 2014. Došlé snímky na speciálně zřízenou emailovou adresu fotosoutez@npsumava.cz bude posuzovat odborná komise složená ze zaměstnanců Správy parku a také samotní průvodci divočinou, kteří vás osobně divočinou po jeleních stezkách provázejí. Řada z nich i aktivně fotografuje.

 

Ceny budou samozřejmě stylové – výprava za šumavskou divočinou pro pár i pro jednotlivce v příštím roce, dle vlastního výběru. Získané fotografie budou publikované po soutěži na internetu a dost možná i v knižní podobě. Podrobné informace k fotosoutěži získáte na www.npsumava.cz.

 

Celý program letos nabízí 14 různých tras do 8 oblastí v národním parku a navíc je možno navštívit nejcennější a také nejdivočejší vybraná území v CHKO Šumava.

 

Úplně nová trasa je v nabídce do kaňonu Křemelné v její horní části, která nás kromě přirozeného toku v kaňonu seznámí s lesy na pověstmi opředené hoře Slunečné a průvodce zavede také návštěvníky do míst bývalých vesnic Stodůlky a Frauenthal, které po odsunu původních obyvatel dnes patří přírodě,“ popisuje Josef Štemberk, vedoucí oddělení marketingu Správy NP a CHKO Šumava.

 

Po 15. červenci jsou v nabídce také trasy, které zájemce dovedou na Modravské pláně, Trojmeznou, na Smrčinu, Ždánidla nebo Polom.

 

Největší adrenalin přitom nabízejí dvě trasy v Chráněné krajinné oblasti a to údolím Bílé strže a na Jezerní stěně Černého jezera. Tyto trasy jsou určené pouze pro osoby starší 18 let, fyzicky zdatné jedince, kteří netrpí závratěmi a mají alespoň základní znalosti horolezectví,“ doplňuje mluvčí Jan Dvořák.

 

Průvodci divočinou provází skupinky zájemců o šumavskou přírodu do nejrozsáhlejších chráněných částí národního parku, kam mohou vstupovat na základě udělené výjimky. Podmínky pro vstup jsou přesně dopředu dané. Je vypsán termínový kalendář od června do konce října, který respektuje období nejcitlivější na rušení chráněných živočichů. Rušivé vlivy se eliminují také velikostí skupiny – pouze 5 až 11 osob. Na stejnou trasu se smí vstupovat nejvýše jednou za dva týdny. Účastníci jsou na začátku seznámeni s pravidly chování na výpravě – mj. nesmí se tam chodit se psem anebo kouřit. Všichni vstupují do divočiny na vlastní nebezpečí a to stvrzují před začátkem svým podpisem.

 

Každoroční zájem téměř tisícovky lidí o tento tip průvodcovaných vycházek ukázal, že lidé touží po poznávání zákonitostí přírody a Národní park Šumava k tomu nabízí ideální předpoklady. Zájemce si musí dopředu na výpravu registrovat místo a uhradit poplatek za průvodce. Rezervační systém je on-line na stránkách národního parku, kde se také dočtou, že návštěva domova divokých zvířat stojí od 200 do 400 Kč za celodenní vycházku.

 

-tz nps-