Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava
 • Šumava.eu - Tipy na výlet
  GROSSER RACHEL - VELKÝ ROKLAN
  Grosser Rachel, česky Velký Roklan, 

       měří 1.453 metrů.  Z vrcholu můžete na jihu za skvělé viditelnosti  pozorovat panorama  Alp. Na severozápadě  rozhlednu Poledník, na východě masív Boubína a  Bobíku. Jako na dlani vidíte komplex Modravských slatí, nepřístupného území, na něž se z vrcholu Velkého Roklanu naskýtá naprosto úchvatný pohled.  Obzlváště skvělá podívaná je při prvním sněhu, kdy mezi zasněženou krajinou vynikají tmavá  bažinatá jezirka a mokřady.

          V dnes veřejnosti nedostupném území Modravských slatí se nachází i několik bývalých nádrží na plavení dřeva,kdy  jedna z nich je pojmenována přímo po Roklanu - Roklanská nádrž.. Ta je dnes ale protržená a zarostlá . U ní stojí  Roklanská chata, která turistům sloužila k odpočinku až do Druhé světové války, kdy kolem chaty a Roklanské slatě vedla turistická stezka. V okolí Roklanské slatě v zimě panují na Šumavě nejkrutější podmínky. Např. v roce 1937 podle svědectví jednoho z posledních obyvatelů chaty paní Palečkové, panovala velice krutá a na sníh bohatá zima, kdy v okolí bylo až k pěti metrům sněhu. Celkově je tato lokalita označována jako "Schneeloch" - "Sněhová jáma" .
            Tato mocná vrstva poté pomalu odtává, proto například v pozoruhodném roce 1970 zde jestě v první červencový týden ve stínu  ležely desítky centimetrů sněhu.
           Není všeobecně moc známo, že podle Roklanu byla pojmenována i jedna z pohraničných "tajných"vojenských rot - "Roklan" nacházející se blizko Rokytské slati. Minulý režim zde v extrémních podmínkách budoval nejenom vlastní rotu ale i bytovky pro pohraničníky. 
       V současné době se  Rokytská slať proslavuje především v zimě, kdy s "Perlou" proslulého  lovce mrazu  Antonína Vojvodíka soupeří ve snaze o překonání absolutního historického teplotního minima České Republiky. V zimě zde teplota klesá až k -40°C.

          Pro výstup na vrchol Roklanu je vhodné použít jako start Oberfrauenau, Spiegelau či Gfall,  do nichž se dostanete pomocí autobusů "Rachelbus". Po značení zeleného trojúhelníku zvaného „Grünes Dreieck“se dostanete z Oberfrauenau po cestě Marienweg a Roklanské stezce po  cca 2,5 hodinách náročného stoupání k horské chatě Waldschmidthaus. Čeká na Vás typická bavorská kuchyně s  gulášem, řízkem,nebo bavorskou sekanou. Na uhašení žízně můžete popíjet pivo tmavé, světlé i "weizen" pivovaru ve Spiegelau..  Odsud je jen pár set metrů na samý vrchol.
  Pokud se vydáte od vrcholového kříže severně,směrem k České republice, spatříte na úpatí hory překrásné Roklanské jezero ledovcového původu, nad nímž je umístěna vyhlídka s Roklanskou kaplí

         Odsud je to již jen kousek k horské chatě Racheldiensthütte, odkud jezdí v hodinovém intervalu autobus "Rachelbus" do nádraží ve Spiegelau

  text : Marek Matoušek
  foto : Vladislav Hošek  Fotografie z výletu


                     

  Mapa


   

  Výškový profil cesty