Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava
 • Katalog Šumava.eu - Historie - památky
  NOVÁ PEC  Leží na břehu Lipenského jezera v namořské výšce cca 750 metrů pod horou Plechý.


  První zmínka je již z roku 1640 v záznamech o plavení dřeva z Chlumu přes Novou Pec. Oficiálně vzniká v roce 1686 díky povolení vévody Johanna Christiana a knížete z Eggenberka. V té době zde již stálo 23 domů. Začíná se rozvíjet i díky stavbě a provozu Schwarzenberského kanálu. Přichází sem dřevaři a voraři, kteří se zde živí kácením a plavením dřeva.


  Dnes je Nová Pec především vyhledávaným turistickým centrem. Leží na konci vodácké trasy, je zde spousta kempů. V okolí nalezneme historické i přírodní památky.
  Směrem na Jelení je zděná myslivna s polovalbovou střechou a zvoničkouz 19. století.


  Schwarzenberský kanál


  Je unikátní vodní dílo postavené v letech 1789 – 1822 podle projektů inženýra Josefa Rosenauera. Propojuje povodí Vltavy a Dunaje, díky tomu se dostává dřevo i do Rakouska. Stavěl se proti směru toku, překonává pod Růžovým vrchem 780 metrů. Celková délka kanálu je 44 km a je napájen vodou z 27 potoků, tří vodních nádrží a Plešným jezerem. Mohly se zde splavovat i klády dlouhé 25 metrů. Břehy jsou zděné, dno a zákruty jsou vyloženy žulovými plotnami. Zkušební plavba proběhla v roce 1791 15. dubna a do Vídně dorazilo dřevo za 8 dní. V roce 1887 se díky Želnavskému smyku dostává dřevo k železničnímu překladišti v Nové Peci. V roce 1932 končí plavba dřeva do Vídně díky své náročnosti a pro velkou potřebu pracovních sil.

  V současné době je kanál zrekonstruován a několikrát v roce zde probíhají ukázky plavení dřeva.


  Plechý 1378 metrů

  Nejvyšší hora české části Šumavy. Leží na hranici s Rakouskem. Je tvořen převážně seskupením žulových skal a balvanů. Výhled z této hory je znemožněm vysokými stromy. Jsou na něm pouze horské smrčiny s praporcovitými korunami, jejichž tvar je podle převládajícího směru větru akteré musejí odolávat drsným podmínkám. Průměrná roční teplota je zde okolo 3 stupňů a sněhová pokrývka dosahuje až 2,5 metru. Plechý leží v I. zóně Národního parku Trojmezná.


  Plešné jezero 1090 metrů

  Leží pod vrcholem Plechého. Je to ledovcové jezero, jediné v Jižních Čechách, právem nazávané perlou Národního parku Šumava. Jeho ploch je 7,5 ha, hloubka dosahuje 18 metrů a objem vody je 617 tisíc m3. Bylo vyhloubeno ledovcem o šířce 1 km z Plechého někdy ve čtvrtohorách. Nad Plešným jezerem se tyčila hráz vysoká 30 – 40 metrů ze žulových balvanů a zasahující až do hloubky 150 metrů pod jezero. Při výstavbě Schwarzenberského kanálu došlo k utěsnění a navýšení hráze a Plešné jezero se stává významným zdrojem vody.

  V roce 1911 je na hrázi postavena Lucemburská chata, v 50. letech 20 století přestavěna pro službu Pohraniční stráže. V roce 1989 byl objekt zbořen a hrázi se navrací její původní přírodní charakter.

  Na skalním výběžku stěny je postaven žulový obelisk na památku básníka, malíře a spisovatele Adalberta Stiftera. Památník dosahuje výšky 14,5 metru a je od něj nádherný výhled do okolní krajiny i daleko do vnitrozemí.