ŠUMAVSKÝ LITERÁRNÍ ČTVRTEK
Pavel Švec: Akce Kvilda
Možná si vzpomenete na Bílý list od Kalčíka, kde se bratři Kazarové sedm let schovávali doma poté, co utekli z vojny. Základ té story je pravdivý, některé z aktérů ještě dnes potkávám u nás ve vsi.
Tohle je ještě mnohem absurdnější. Jaroslav Maršík, esenbák a převaděč v jedné osobě, se ukrýval u své sestry deset let a za tu dobu byl jen jedinkrát venku, když se stěhovali. To se v noci přemístil z jednoho bytu do druhého. Při druhém stěhování jej raději přenesli v dřevěné bedně. Ukrýval se ve skříni, zastlán ve slamníku. Za celou tu dobu neviděl manželku, ani své tři dcery. Tu poslední nikdy, neboť se narodila až po jeho útěku do skříně. Nakonec ho na udání chytli a dostal sedm let.
Nečte se to špatně, občas jsem se ztrácel, jak se vypravěč vrací zpět a některé události pro připomenutí opakuje. Maršíkovo příběh je dílkem jiného velkého dramatu, který dobře znám. Stačí si přečíst Šumavskou odyseu Václava Jiříka, která je tu často citována. Takže jsem některé pasáže přeskakoval. Celkový pocit trochu rozpačitý, ale zas jsem se dozvěděl něco, co neznám. Co mě příjemně překvapilo, je knižní zpracování, příjemný formát, zajímavá obálka. Čekal jsem obyčejnou brožuru. Je vidět, že Kniha Zlín nejsou žádní amatéři.
Jaroslav Pulkrábek
Přehled knih za rok 2022
Petr Mikšíček: Sudetská pouť aneb Waldgang
Jaroslava Pixová: Na břehu Blanice – K šumavskému prameni
Lucie Oudová: Bejvávalo na Šumavě smutno i veselo
Vladimír Horpeniak: Zvony pro Šumavu
Zlatá stezka, 28 sborník Prachatického muzea
Pavel Hájek, Zdenka Paloušová: Návesní kaple jižních Čech a přilehlé Moravy I.
Jan Lakosil: Sudety ve stínu Mnichova
Jan Antonín Mager: Rozmanitosti z prachatické minulosti
Petr Mazný, Zdeněk Hůrka, Petr Flachs: Šumavská strašidla
Robert Michel: Ježíš na Šumavě
{jcomments off}