Voda, voda
Krajina vysychá. Na Šumavě to tolik nevnímáme. Na meteorologické stanici měříme půdní vlhkost, která nyní v 7 centimetrech dosahuje 20 %, v 35 centimetrech 25% a v 70 centimetrech 31 %. Ale ve vnitrozemí je situace stále horší. Jak uzdravit naši krajinu? Je to ještě v naší moci?
***
Je něco trudnějšího, než stoupat vyschlým řečištěm? Bubovický vodopád v Českém krasu zcela vyschl. V obřích hrncích si trampové udělali ohýnek, černé uhlíky leží tam, kde by se měla točit a vířit průzračná voda. Ale není všechno tak tragické, jak by se mohlo zdát u suchých kaskád. Stačím se ponořit do ledové lázně Malé Ameriky a na nedaleké skalce obdivuju spolu s ostatními krásné květy třemdavy bílé (Dictamnus albus).
Blíží se první jarní bouře. Její temný límec se závojem lijáku postupuje od jihozápadu. Sedíme s partou básníků haiku na zahrádce restaurace. Opilí Moraváci pokřikují na okolojdoucí: „Ahóóój!“ Napomíná je číšník, neposlouchají ho, ani když si z kuchyně pozve posilu. Cítí se dotčeni, jak alkohol posiluje jejich sebevědomí k nesnesitelnosti. Rvačka je na spadnutí.
Kolem našeho stolu putují z rukou do rukou dva široké talíře, na jednom se kouří z pečeného kolena s hořčicí a křenem, z druhého voní jelito. Uvnitř v lokále se slaví, tak jsme dostali i něco navíc. Ale já nemám stání. Otáčím se ke skále, pod kterou se ukrývá klášter benediktinů Svatý Jan pod Skalou. Vysoko nahoře se vyjímá kříž. Odtamtud by se přicházející bouře pozorovala nejlépe. Nechávám všechny u hostince a uháním vzhůru.
Bouře se blíží rychleji, než bych si přál. Nořím se do lesa, ale vítr už se zvedá a na vrcholek je to stále daleko. První kapky dopadají do korun stromů, poryvy cuchají větve s mladým listím. Docházím ke kapli Povýšení svatého Kříže. Liják houstne, na pozadí vápencové stěny už jsou vidět drapérie lijáku. Ukrývám se při východní straně kaple. Vichr žene spoustu drobných krup a hromy duní. Bohužel všechny výboje probíhají jen mezi oblaky. Tisknu se zády ke zdi, vítr žene srážky z druhé strany, tak zůstávám relativně v suchu. A přece se objeví i jeden silný výboj mířící do země. Blesk zasahuje údolí Loděnice. Bleskový kanál ještě chvíli svítí a rozpadá se v jiskry a okuje. Dunivý hrom mi rozechvívá celou bytost.
Když už se liják mění v drobný déšť, stoupám dál k vrcholku 200 metrů vysokého skalního hřebene. Po cestě mi stéká naproti potok vody, v hlíně to klouže. Na vrcholku se cítím podivně nejistě, zábradlí není tak dlouhé, aby nestačilo pár kroků a člověk by uklouzl po kluzkém kameni do propasti. Déšť opět houstne, hromy doznívají a z protilehlých lesů vedle Dušičkové stěny se odlepují chuchvalce par. Déšť mi činí dobře, chladí moji stále trochu omámenou hlavu.
Tu odkudsi zdola stoupá na vrchol bílý pták. Je to holubice. Její svit kontrastuje s šerým lesem. Holubice usedá na okraj strže. Prochází se sem a tam. Láká mě: Pojď blíž. Neuletím ti. Jsem tvá milá, přece nevěříš, že bych ti chtěla ublížit. Pohleď na mé krásné peří. Můžeš si mě pohladit, stejně jako mě hladí kapky deště. Možná ti uklouzne noha. Nepomůžu ti. Stejně tvé lásce uvěřím teprve, až se zřítíš do propasti.
***
Vracíme se z Českého krasu zpět na Šumavu. Konečně prší. Ale po frontě se i ochlazuje. Ač je polovina května, na Churáňově sněží a teplota klesá k nule. V Sušici je jen o trochu tepleji.
Porcuješ ohromné špalky na štípačce, rozřezáváš je na kratší kousky na cirkulárce, já odebírám dříví z hromady pilin a ukládám je do kůlny. Je to meditační, prostá a rytmická práce. Ruce se pohybují, mysl je klidná a trochu setmělá, doma, a přece smutná. Natáčím různě tvarovaná polínka tak, aby do sebe zapadala a celá hromada se zpevnila a držela pohromadě.
Ze střechy kůlny dopadají kapky do sudu s vodou. Za každou se po hladině rozšiřují kruhy do stran. Vlnky se odrazí od okraje sudu a vracejí se zpět, kde se opět setkají. V tu chvíli na ně dopadá další kapka. Rytmus je neomylný. Z bodu zrození se rozbíháme do stran, ztrácíme se sami sobě, a když se pak vracíme před smrtí zpět, přichází někdo nový. Ale to už se nás netýká.
Text: Roman Szpuk
Foto: Dagmar Heberleinová
{gallery}vimperk/2019/05_kveten/novminiaturka{/gallery}
Popisky k fotkám:
1) Malá Amerika
2) Třemdava bílá
3) Vyschlé Bubovické vodopády
4) I v Českém krasu pobývají samotáři
5) Tajuplná znamení na zdi kláštera Svatý Jan pod Skalou
6) Břečťan na skále u břehu Loděnice
MINIATURY Romana Szpuka 2019:
5. Jarní vítr
9. Fragmenty
10. Kohout
11. Svár zimy a jara
12. Jepičí láska
13. Hadí vrch
MINIATURY Romana Szpuka 2018 :
3. Oheň tání
5. Něžné objetí
6. Mráz a srdce
7. Tichá křídla
11. Město je jiné
12. Osamělci
13. Staří a mladí
14. Zpáteční cesta
16. Toto místo
19. Socha Rodina
21. Hýlové a blesk
22. Bělásek a děti
23. Omývání barev
24. Bolest křídel
25. Slunovratova noc
27. Barvy čaje
28. Ještěrčin ocásek
29. Střet dvou vášní
30. Zatmění
31. Pavlínka
32. Perseidy 2018
34. Prokletí milenci
35. Zanechávaje příbytek otevřený
37. Vážka rudá
38. Kohlschachten
39. Na cello hraješ
40. Zlatá a černá
41. Panta rhei
45. O solitude
47. Zasněžené město
MINIATURY Romana Szpuka 2017 :
2. Hrušky
4. Co všechno ten nástroj dovede
6. Otto Hrdina
11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati
12. Letící oblaka
13. Pan Kodýdek
14. Cesta pulsu
15. Život a smrt
16. Deštníky
17. Poklady
18. Krucifixy
20. Koza v kapli
22. Boubínská noc
23. Ovečky
24. Bratři Kazarovi
25. Domov
26. Táta
29. Fenka a okoun
30. Duha
31. Cestou z Najmanky na Radost
32.Žluna
33. Rehabilitace
34. Bez střechy
35. Jako bílý šátek
36. Nepoučitelní
37. Dobršská brána
38. Hvězdy a psík
40. Zářijové plody
41. Buchingerův dvůr
42. Pouť na Luzný
43. Jaké má oči?
44. Nejmanka u Hrbu
45. První sníh
46. Úplňková noc
47. Jepice
49. Dálky na dosah
50. Lidská zima
51. Gráve Gabréta
52. Flöhturm
{jcomments on}