Zatmění
Tvář měsíce je v karanténě. Zemský stín po ní putuje jak nemoc, která nemá za úkol tělo zkrušit, jen je na chvíli ukrýt před spěchem, pohroužit do ztišení, zahalit. Až se posune stranou, dojde k uzdravení.
Vylezl jsem na stožár, abych všechno viděl z ptačí perspektivy. Temný měsíc svítí jako by ustoupil do hlubiny jakési studny. Je přikryt závojem jako místo, kde pod hladinou ulovil mořský dravec malou vílu. Krev pění a víří v kruhu. Prozatím přelétají od severovýchodu první Perseidy jako by na černou hladinu nebe přistávali Fénixové. Dvě jsou výrazné, zůstává po nich vlečka. A v dálce se blýská. Měsíc, meteory i daleké bouře, tři osamělí potulní hráči této noci o sobě nevědí, každý hraje svoji roli, ale nejvzácnější výpověď podává popelavě rudý úplněk.
Měsíc se za dvě hodiny opět rozzáří. Jsou však lidské tváře, které zakryje stín tak veliké bolesti, že už se z něj nikdy neosvobodí. Bývají to zranění duše, jizvy věčně překážející, jež zatvrdly jako starověká města, která ani bujná džungle nezaroste. Člověk žije příliš krátce, aby taková zranění zhojil. Stín je veliký a do smrti nestačí z té tváře odplout.
Když jsem byl chlapec, chodila k nám na návštěvu drobná stařenka. V mé vzpomínce zůstala už od začátku jako věchýtek, schýlená a čekající na smrt. Jmenovala se Anna Kleindienstová. Ani nevím, jak se s ní moje bába seznámila. Prý snad někde v lázních.
Anna nám šila. Vdala se hodně mladá, jak to kdysi bývalo. Muž brzy po svatbě odešel a už o sobě nedal nikdy vědět. Nenapsal jí, že ji opouští, nepřišla zpráva o jeho smrti. Snad prý odcestoval do Německa za prací nebo utekl za jinou ženou, za tajnou láskou, kterou poznal ještě před svatbou s Annou a neměl sílu to nevěstě říci.
Anna se zhroutila. Prázdnota po milovaném muži zpomalila každý její pohyb. Chodila kolem potoka a psala německé básně. Moje bába je četla. Kde asi ty básně jsou? V zemském stínu na měsíční poušti?
O svém manželovi už Anna nikdy neslyšela. Dále trpělivě nesla na své duši ten zemský stín, který čas od času zahalí každého člověka, jen u někoho se zdrží tak dlouho, že ani ve chvíli smrti z duše neodpluje. Ve stáří ji zachutnalo víno Malaga. A k ranám duše se přidala zranění těla.
Jednou ji na přechodu srazilo auto. Dlouho se léčila v Křemýži v tehdejší léčebně pro dlouhodobě nemocné. Bába ji tam chodila navštěvovat. Zdálo se, že už se nevzpamatuje. A přece se vrátila. A snad to byla právě Malaga, která byla na vině jejího pádu ze schodů. Sanitka se ve vratech nemocnice srazila s jinou sanitkou. Anna dostala poslední ránu. Z lůžka už nevstala. Ke všemu ji mysl stále více halila demence. Kolikrát ji bába našla na lůžku nahou, tu, která žila celý život tak cudně a po odchodu manžela už žádného muže nepoznala.
Vyhasla jako tolik jiných bezejmenných pochodní, které chtěly svítit druhým lidem na cestu, chtěly milovat a být milovány. Odešla a ani ty básně už si nemohu přečíst. Ale třeba někde leží, v nějakém šuplíku, kde čekají na své objevení. Zda by je však jejich nálezce nevyhodil jako bezcenné papírky?
Text a foto: Roman Szpuk
MINIATURY Romana Szpuka 2018 :
3. Oheň tání
5. Něžné objetí
6. Mráz a srdce
7. Tichá křídla
11. Město je jiné
12. Osamělci
13. Staří a mladí
14. Zpáteční cesta
16. Toto místo
19. Socha Rodina
21. Hýlové a blesk
22. Bělásek a děti
23. Omývání barev
24. Bolest křídel
25. Slunovratova noc
27. Barvy čaje
28. Ještěrčin osácek
29. Střet dvou vášní
MINIATURY Romana Szpuka 2017 :
2. Hrušky
4. Co všechno ten nástroj dovede
6. Otto Hrdina
11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati
12. Letící oblaka
13. Pan Kodýdek
14. Cesta pulsu
15. Život a smrt
16. Deštníky
17. Poklady
18. Krucifixy
20. Koza v kapli
22. Boubínská noc
23. Ovečky
24. Bratři Kazarovi
25. Domov
26. Táta
29. Fenka a okoun
30. Duha
31. Cestou z Najmanky na Radost
32.Žluna
33. Rehabilitace
34. Bez střechy
35. Jako bílý šátek
36. Nepoučitelní
37. Dobršská brána
38. Hvězdy a psík
40. Zářijové plody
41. Buchingerův dvůr
42. Pouť na Luzný
43. Jaké má oči?
44. Nejmanka u Hrbu
45. První sníh
46. Úplňková noc
47. Jepice
49. Dálky na dosah
50. Lidská zima
51. Gráve Gabréta
52. Flöhturm
{jcomments on}